Piwko, winko, no i solarium

źródło Internet

źródło Internet

No tak, nadeszła pora na kolejnego posta obserwacyjnego gatunek ludzki (czasem nieludzki) jakim są Duńczycy. Kilka ciekawostek, jakie udało mi się „odnotować”, nie jestem pewna, czy niektórych z nich już kiedyś nie przytoczyłam w postach, no ale co tam, jeśli nawet, to się utrwalom w pamięci ;).

1. Zaufanie. No tak, Duńczycy w dalszym ciągu obdarzeni są wiarą w ludzi, do tego stopnia, że do tej pory nikt nie pytał mnie o mój dyplom, wierzą na słowo. Jakbym miała zacięcie kryminalne, to mogłabym się przedstawić, jako ktokolwiek ;).

Innym objawem zaufania są stragany przed domami, gdzie możemy kupić np. ziemniaki (bądź zimą choinki), gdzie mamy całkowitą samooubsługę, a kasetka z pieniędzmi leży sobie spokojnie. Tak jak przy ziemniakach są to sprawy groszowe, tak w przypadku choinek, są to już setki koron.

2. Trochę wspólnego z punktem pierwszym ma punkt drugi, a mianowicie brak dowodów tożsamości. Jedynym duńskim dowodem tożsamości jest żółta karta, która jest niczym innym jak kartą ubezpieczenia zdrowotnego. Na karcie tej nie ma zdjęcia, a posługujemy się nią jak dowodem, tak więc teoretycznie może się nią posługiwać osoba, której nazwisko na karcie nie widnieje. Ale są jednak sytuacje, gdy coś ze zdjęciem mieć musimy, wtedy możemy mieć problem, bo nie każdy ma paszport, czy też prawo jazdy.

3. No i jak już wspomniałam o prawie jazdy, to mogę tutaj dodać, że jego zrobienie kosztuje sporo, bo kurs to minimum 10 000dkk plus egzaminy. Egzamin zdaje się samochodem, którym uczyło się jeździć (a są to nie raz kabriolety), egzaminatorem jest policjant.

4. Spora część Duńczyków pije sporo alkoholu. Stawiają na wino i piwo. Piwo zazwyczaj pochodzi z Niemiec, skąd przywożone są również napoje i…żelki ;). Mimo, że to Polacy mają opinię ludzi lubiących wypić, to przez całe życie w Polsce nie poznałam tylu ludzi, dla których dzień bez piwa (i to nie jednego) jest dniem straconym, co przez kilka lat tutaj.

5. Odnośnie mojego ostatniego posta, Duńczycy lubią mieszać się w czyjeś życie, jednocześnie nie lubią wpuszczać innych do swojego życia, taki paradoks.

6. Świetlica szkolna w Danii ze świetlicą szkolną w Polsce ma niewiele wspólnego. Po pierwsze jest płatna, po drugie sprawdzana jest tam obecność, trzeba się meldować przy wyjściu. No, a zajęcia tam polegają głównie na byciu na zewnątrz, spacerach, ew. na zajmowaniu się sobą w budynku (granie w gry, zabawach).

7. Dla Polaka szokującym może być fakt, że czasem w placówkach pedagogicznych pracuje sporo ludzi, ba nas ostatnio w świetlicy było 9 na 32 dzieci…

8. Dunki raczej rzadko się malują, wśród młodych dziewczyn oczywiście wygląda to tak jak u nas i często gęsto dziewczyny są przemalowane, wytapetowane, ale chyba z wiekiem rezygnują z makijażu.

9. Ale za to uwielbiają solarium, co tu dużo mówić, w naszym małym miasteczku mamy 3 solaria, każde wyposażone w kilka łóżek i…wszystkie samoobsługowe.

Chyba to wszystko, co mi na ten moment przychodzi do głowy.

{ Skomentuj }

  1. Ewa

    hej hej:) fajnie ,że doszły nowe posty:) super poczytać:D punkty z ciekawostkami super:D co do nr 2. to czekam właśnie na żółtą kartę ponad tydzień, miało być do tygodnia, jutro jedziemy spytać co i jak i pogonić ich, nr 3. no tak nieszczęsne prawko :( nie mam więc jak widzę muszę tu zrobić bo jak na razie wszędzie mam daleko:( jestem tylko ciekawa jak tu z zdawalnością? wiesz coś o tym? i jak wygląda egzamin teoretyczny? jest szansa zdawać po angielsku? co do 8. faktycznie, dużo kobiet tu się nie maluje, ale jak widzę na jakich hmm zadupiach tu mieszkają czasem się nie dziwię:D nie mają dla kogo i nie chce się :D no i ostatni punkt 9. solarium jest czymś czego tu na razie nie znalazłam, będę jeszcze szukać u nas:D za to jest super siłownia!!! i second hand- o czym nawet nie pomyslałam:D

  2. Nessie

    Uwielbiam czytać takie wpisy na temat innych kultur pisane z perspektywy kogoś, kto tam mieszka i widzi wszystko „od środka”. fajny blog ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>