Piku piku i po krzyku

watermarked-7W zeszłym tygodniu byłam na ostatnim z trzech szczepień HPV, o którym już kiedyś wspominałam (jest ono darmowe dla kobiet urodzonych po 1985 roku włącznie). No i przy okazji tego szczepienia stwierdziłam, że mogę również opisać, jak wygląda kwestia szczepień obowiązkowych w Danii, bo różnią się one nieco od tych zalecanych w Polsce.

Dziecko przy pierwszej wizycie szczepiennej otrzymuje kartę szczepień (przy dodatkowym szczepieniu tak jak HPV również otrzymałam kartę). Tutaj jako takiej książeczki zdrowia dziecka nie ma (dostaliśmy mały segregator, w którym było kilka informacji, ale żaden lekarz nic w nim nie wpisywał).

 

watermarked-1

watermarked-2

I tak na pierwszej stronie mamy szczepienie: błonica, tężec, krztusiec, polio, haemophilus influenzae typu b (nie wiem jaka będzie polska nazwa); na stronie drugiej mamy pneumokoki. Te dwie szczepionki podawane są przy tej samej wizycie (dzieci szczepione są w udo) i wykonywane są po ukończeniu 3, 5 i 12 miesięcy.

 

watermarked-3

Na kolejnej stronie mamy szczepienie: odra, świnka (z duńskiego choroba owcza ;) ) i różyczka. Szczepienie to jest wykonywane po ukończeniu 15 miesięcy, 4 i 12 lat.

 

watermarked-4

Kolejnym szczepieniem jest podobne to do szczepienia pierwszego: błonica, tężec, krztusiec, polio i wykonywane jest po 5 roku życia.

 

watermarked-5

Następnie mamy szczepienie przeciwko HPV, wykonywane zarówno u dziewczynek jak i chłopców w wieku 12 lat (3 serie szczepień w odstępach 2 miesięcy).

 

watermarked-6

Ostatnim szczepieniem jest szczepienie wykonywane tylko u dziewczynek i jest to ponownie różyczka (wiek nie jest podany).

Tak więc jak widać szczepienia obowiązkowe różnią się trochę od tych wykonywanych w Polsce. Różnicą jest również kwestia szczepień dodatkowych. Ponoć istnieją one, ale jest problem z ich dostępnością, bo nie wszędzie można je wykonywać, oczywiście są odpłatne. My zastanawialiśmy się nad szczepieniem przeciw WZW, ale gdy zapytałam o to lekarza, to ten poniekąd nas wyśmiał i stwierdził, że w czasie jego praktyki nikt o dodatkowe szczepienia nie pytał i uważa, że są one zbyteczne.

 

 

{ Skomentuj }

  1. babcia

    HIb nie jest chorobą a ta bakteria może wywołac zapalenie opon a także posocznicę .A tak pięknie dopracowana grafika na blogu!!!

  2. term paper services

    Yes, and by the way, this vaccine, I found that I also describe how the issue of compulsory vaccination in Denmark.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>