Wiejsko i po duńsku

watermarked-IMGP8384Wczoraj wikingowy dziadek stwierdził, że jeszcze brak mu wrażeń, i że nogi go jeszcze za mało bolą (po dzień wcześniej całodniowych zakupach w m.in.Ikei) i wymyślił wyjazd do Hjerl Hede. Tak więc na życzenie wikingowego dziadka nastąpiła wielka akcja pakowania manatków.

I tak za ponad godzinę byliśmy już na miejscu. Słońce dobrze grzało, jedynie wiatr troszkę na nas dmuchał.

A co to właściwie jest za miejsce? A no nic innego jak skansen, pokazujący życie dawnej wsi duńskiej.

 

watermarked-IMGP8385

 

Cena za bilet to jak zwykle standard ;), w sezonie, gdy wieś „żyje”, czyli są tam przebrani ludzie, którzy pracują, tak jak za dawnych czasów, za wejście trzeba zapłacić 150kr za osobę dorosła (po sezonie 70kr), za emeryta 120kr (55kr), dzieci do lat 18 mają wstęp wolny.

watermarked-IMGP8390

watermarked-11

 

Po skansenie spacerowaliśmy od domku do domku, od zagrody do zagrody. Pokazane są gospodarstwa z różnego okresu czasu, jest też jedno z okresu kamienia łupanego :).

watermarked-2

watermarked-10

 

Po całej wsi można przejechać się wozem konnym, jest też kolej parowa, za którą trzeba dodatkowo zapłacić. A na wsi są też zwierzęta.

watermarked-7

 

W niektórych budynkach można zobaczyć jak np. działa młyn, działała piekarnia (tam też można kupić świeże wypieki), dzieci mogą spróbować rzeźbienia w drewnie lub pisania na dawnych tabliczkach, siedząc w ławkach szkolnych.

watermarked-8 watermarked-5

 

Na terenie skansenu jest też plac zabaw, są również starodawne kręgle, spróbować jazdy na bicyklu albo chodzenia na szczudłach.

watermarked-4

 

Spędziliśmy tam kilka godzin i znów było bardzo przyjemnie. Jak do tej pory nic nas nie zawiodło, na szczęście dla wikingowego dziadka i tam nam się podobało;). Następne miejsce godne polecenia.

watermarked-1

watermarked-3

watermarked-6

 

watermarked-9

watermarked-IMGP8441

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>